Jak skutecznie oczyścić oczko wodne z zielonej wody? Dlaczego woda w stawie staje się zielona? Co zrobić aby zapobiec zazielenieniu wody!

Dlaczego woda w ogrodzie staje się zielona

Jak skutecznie oczyścić oczko wodne z zielonej wody? Dlaczego woda w stawie staje się zielona? Co zrobić aby zapobiec zazielenieniu wody!

Woda w ogrodzie, w cudowny sposób uspokaja i relaksuje. Poza tym każdy strumyk wodny (nawet mały), jest wspaniałym uzupełnieniem ogrodowego stawu. Niestety często staje się zielona, przez co źle wygląda. Co należy zrobić, gdy zamiast uspokacjać, zbiornik wodny w ogrodzie spędza nam sen z powiek?

Szum wody w ogrodzie

Strumyki mogą być uzupełnieniem różnych form ogrodów, zarówno stawów naturalnych (woda w strumieniu ulega naturalnemu oczyszczaniu i natlenianiu), japońskich, jak i nowoczesnych. Dlatego projektując oczko wodne na działce, warto pamiętać o strumyku, zwłaszcza gdy mamy działkę ze spadkiem terenu. By odnieść sukces, całość powinna być starannie zaplanowana. Ważny jest kształt koryta oraz skąd i dokąd strumyk płynie.

Dlaczego woda w zbiorniku ozdobnym staje się zielona?

Przyczyn zazielenienia wody w oczku jest kilka. Od ich poznania zależy skuteczne przeciwdziałanie.

 • Intensywny rozwój glonów (zwłaszcza wiosną);
 • Zbyt dużo składników pokarmowych, zwłaszcza związków azotu, które mogły dostać się do zbiornika poprzez: wypłukanie nawozów z trawnika i okolicznych rabat;
 • Za duże zarybienie i związana z tym nadmierna ilość odchodów;
 • Złe parametry pompy i filtra mogą powodować zmętnienie wody;
 • Gnijące resztki roślin, zwierząt i glonów; niezjedzony przez ryby pokarm;
 • Złe dobrane do rozmiaru oczka lub źle posadzone rośliny, które zbyt intensywnie się rozrastaj;
 • Problemy z filtracją wody – brak systemu filtracyjnego, zabrudzony filtr;
 • Za duże nasłonecznienie zbiornika, czyli złe ustalenie miejsca, w którym znalazł się zbiornik;

Jak zapobiec zielenieniu się wody w ozdobnym zbiorniku?

Aby zapobiec nadmiernemu przedostawaniu się do oczka substancji organicznych, nie powinno się lokalizować go w pobliżu drzew lub krzewów liściastych (liście wpadają do wody i gniją). Kwitnienie glonów sprawia, że woda staje się zielona. Zmętnienie wody zmienjsza atrakcyjność oczka. Glony unoszą się w wodzie nadając jej zielony kolor, glony nitkowate obrastają dno zbiornika, kamienie i sprzęt w oczku.

Sadząc rośliny wodne należy pamiętać o tym, że potrzebne składniki pokarmowe znajdują się w wodzie (nie używajmy do sadzenia żyznej ziemi).

Krawędź brzegową formujmy tak, aby nawet w czasie największego deszczu woda nie spłukiwała do stawu nawozów z trawnika lub rabat. Ryby karmimy umiarkowanie, mają wystarczająco dużo larw (np. komarów) i glonów do jedzenia w zbiorniku, będą je jednak zjadały tylko wówczas, gdy odczują niedosyt pokarmu. Nadmiar jedzenia je rozleniwia i przyczynia się do nadmiernego zarybienia, co jest kolejnym

Podwyższona temperatura jest czynnikiem powodującym szybszy wzrost glonów. Problem ten występuje zwłaszcza w niewielkich i płytkich zbiornikach. Należy wtedy pomyśleć o wprawieniu wody w ruch za pomocą pompy, zacienieniu tafli wody np. przez trejaż z pnączami lub dosadzenie w pewnej odległości większego drzewa iglastego.

Wielkość zbiornika

W zbiornikach, których powierzchnia jest mniejsza niż 10 m2, a głębokość nie przekracza 1 m, nie wytworzy się system równowagi biologicznej utrzymujący przejrzystą wodę. Konieczne jest tam zastosowanie systemu filtrów. W skład tego systemu mogą wchodzić filtry; mechaniczny, biologiczny, chemiczny i lampa UV. Najbardziej polecane są zintegrowane instalacje filtrujące, łączące wszystkie ww. możliwości oczyszczania wody. Dzięki temu, woda może dużo rzadziej stawać się zielona. Częstotliwość filtrowania wody (ile razy musi cała woda w oczku przepłynąć przez system filtracyjny) wynosi:

 • w oczku bez ryb minimum 3 x dziennie;
 • średnio zarybionym minimum 6 x dziennie;
 • z karpiami koi (powyżej 1 kg na m3) co2godziny-i2xdziennie.
  Brak powietrza jest nie tylko przyczyną Mszenia się ryb, ale także rozwoju glonów. Większe natlenienie wody uzyskamy instalując fontannę p naP°w’etrzaczr również kaskady i strumyki. r°cesy gnilne przebiegające na dnie oczka 'Pochłaniające duże ilości tlenu można
  0*rzacza do oczek wodnych

Nawożenie roślin

Brak nawożenia jest korzystny dla roślin rosnących w zbiorniku, ale te w strefie brzegowej mogą mieć niedobór składników pokarmowych. W razie konieczności można użyć wówczas otoczkowanych nawozów długodziałających.

Zmętnienie wody, spowodowane np. wykwitem glonów, powoduje utrudnienie fotosyntezy. Efektem jest spowolnienie wzrostu roślin, a tym samym ograniczenie kwitnienia. Należy przywrócić wodzie przejrzystość, aby poprawić wygląd i kwitnienie roślin w oczku.

Nieodpowiedni dobór gatunków roślin i ryb

Zły dobór gatunków roślin i ryb może spowodować, że część roślin zostanie zagłuszona przez inne gatunki; pewne gatunki ryb odżywiają się roślinami, przez co mogą one zamierać, gdy są stale podgryzane. Liście roślin wodnych pływających na powierzchni wody (grążele, grzybienie) nie tolerują częstego zraszania wodą z fontanny. Fontannę należy umieścić w innej części zbiornika.

Nie należy dopuszczać do znaczącego obniżenia się poziomu wody w zbiorniku, gdyż rośliny wodne ze względu na swą giętkość narażone są na uszkodzenia mechaniczne i wyschnięcie.

Nieprawidłowe posadzenie roślin może nie tylko zmniejszyć ich walory dekoracyjne, ale także czystość wody w zbiorniku. Podłoże do sadzenia roślin wodnych musi tyć ubogie w składniki odżywcze. Polecane mieszanki to glina i piasek w proporcji 1«3 lub 1:4 (1 część gliny, 3-4 części piasku, najlepiej rzecznego) lub płukany piasek i żwir.

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji poniżej i dzielenia się wiedzą.

Być może coś pominęliśmy lub nie do końca wyjaśniliśmy. 🙂 Powyższy tekst powstał w ramach serii ,,Woda w ogrodzie„. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną! 🙂

Pozdrawiamy!

Team Sunrise Plants!

Źródła:
oczkawodne.net, muratordom.pl, oczkawodne.co

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *