Rodzaje storczyków

Istnieje wiele różnych rodzajów storczyków. Wymienione tutaj są jednymi z najbardziej popularnych: Phalaenopsis, Oncidium, Mokara i Phragmipedium. Jeśli masz obsesję na punkcie orchidei, istnieje kilka różnych odmian tych roślin, których uprawę powinieneś rozważyć. Istnieją nawet bardziej niezwykłe typy, które powinieneś rozważyć, takie jak karłowate storczyki, które rosną w pojemnikach. Możesz również rozważyć zakup kilku specjalistycznych roślin orchidei do kolekcji.

Phalaenopsis

Różne rodzaje storczyków phalaenopsis mają kilka wspólnych cech. Wszystkie mają długotrwałe kwiaty i są zazwyczaj pełne kwiatów. Wymagają niewielkiej opieki i mogą być łatwo uprawiane przez początkujących hodowców storczyków. Niektóre odmiany osiągają od ośmiu do trzydziestu sześciu cali wysokości i dwunastu cali szerokości. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź nasz artykuł o storczykach Phalaenopsis.

Dwa geny kodu P zostały zidentyfikowane jako przyczyny czerwonych plam u storczyków Phalaenopsis. OPI i OAGL6-2 są odpowiedzialne za struktury przypominające szypułki. PeMYB11 ulega ekspresji wyłącznie w bocznych działkach i wargach. Obydwa te geny s± wyciszone w storczykach Phalaenopsis. Dlatego możliwe jest, że storczyki Phalaenopsis ze strukturami szypułkowymi kwiatów OAGL6-2 i PeMYB11-VIGS wykazują odrębne cechy.

Multiflora rośnie zarówno w świetle jak i w cieniu. Nie wymaga dużej wilgotności powietrza i może być uprawiana w części lub pełnym cieniu. Gatunek ten jest średniej wielkości phalaenopsisem o szypułkach wyrastających bezpośrednio z podłoża. Mogą wyrastać do trzech pędów kwiatowych jednocześnie. Istnieje również kilka odmian Peloryksów, które są hodowane przez mutacje w boolach roślin. Charakteryzują się one na ogół niestandardowymi formami kwiatów i liści.

Rodzaj Phalaenopsis został po raz pierwszy opisany ponad dwieście lat temu przez Carla Linnaeusa. Dopiero w XIX wieku storczyk ten został sklasyfikowany. Gama kolorów tego rodzaju zwiększyła się dzięki hybrydyzacji, a dziś znanych jest ponad 60 odmian. Storczyki Phalaenopsis są dostępne w odmianach lawendowych, różowych, białych i żółtych.

Filippiastowie świata mogą nie zdawać sobie sprawy z faktu, że północnoamerykański phalaenopsis jest ważną częścią świata ogrodniczego. Kraj ten ma niskie spożycie storczyków phalaenopsis na osobę w porównaniu z Europą, co sugeruje, że wciąż jest miejsce na poprawę. Podczas gdy niektórzy ludzie szaleją za kwiatami, inni obawiają się uszkodzenia rośliny. Pomimo niskiej populacji w Ameryce Północnej, storczyki phalaenopsis są nadal popularne i lubiane.

Tetraploidalna pula genów zwiększyła różnorodność genetyczną storczyków phalaenopsis, pozwalając hodowcom na szybsze tworzenie nowatorskich hybryd. Będzie to miało duży wpływ na przemysł orchidei. Ponieważ geny tetraploidalne odpowiadają poziomowi ploidalności komercyjnych hybryd, hodowla Phalaenopsis zostanie przyspieszona. Wyniki będą spektakularne.

Phragmipedium

Wymagania dotyczące podlewania poszczególnych odmian storczyków Phragmipedium są różne. Wszystkie preferują wilgotne podłoże, ale niektóre z nich mogą wymagać częstszego podlewania w ciepłe lub suche dni. Jeśli roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, może wykazywać oznaki złej jakości wody, takie jak zwiędnięte liście, żółte końcówki liści i szybkie żółknięcie liści dolnych. Można również zastosować pestycyd na bazie wody i alkoholu spożywczego. Jednak jeśli woda z kranu ma wysoką zawartość chloru, upewnij się, że ją przefiltrujesz.

Oprócz właściwej gleby, dobra jakość wody jest niezbędna do uprawy Phragmipedium. Woda deszczowa lub woda z odwróconej osmozy jest idealna. Jeśli jednak nie możesz uzyskać wody deszczowej, możesz użyć wody z odwróconej osmozy. Utrzymuj doniczki wilgotne przez cały czas, ale upewnij się, że nie podlewasz roślin, ponieważ może to spowodować gnicie bakterii.

Najczęstszym typem Phragmipedium jest Phragmipedium pearcei. Posiada ona zielonkawy kwiat i czerwono zabarwiony, spiralny kwiat. Phragmipedium pearcei ma mniejszy kwiat i zredukowane kłącze. Najdłuższym i najszerszym podziałem storczyków Phragmipedium jest Phragmipedium longifolium, do którego należy odmiana roezlii i mieszaniec czerviakovianum.

Temperatura: Phragmipedium najlepiej rosną w temperaturze od 70 do 80 stopni Fahrenheita. Robią dobrze w cieplejszych temperaturach, ale potrzebują chłodnych nocy, aby kwitnąć. Idealnie, powinny otrzymywać około 50% światła z bezpośredniego światła słonecznego w ciągu dnia. Temperatura w nocy powinna wynosić od 50 do 60 stopni Fahrenheita. Temperatura liści powinna być na poziomie lub poniżej 30 stopni Celsjusza lub roślina rozwinie miękką brązową zgniliznę. Użyj bakterii jak Agri-Strep do kontroli wzrostu bakterii.

Ogólnie, Phragmipediums wolą chłodniejszy klimat niż ich krewni, ale mogą tolerować letnie słońce w szklarni. Jeśli temperatura w nocy jest chłodniejsza, Phragmipediums mogą nie kwitnąć tak często. Dobrą ogólną zasadą jest pozwolenie storczykowi Phragmipedium na rozwinięcie się w większe rośliny. Storczyki Phragmipedium mają solidniejsze systemy korzeniowe niż Paphiopedilum.

Oncidium

Schidee Phalaenopsis są rzadkie i pochodzą z zachodniej części Ameryki Północnej, południowej Kanady i Meksyku. Ich unikalne zwyczaje kwitnienia i styl odżywiania sprawiają, że raczej nie rozprzestrzenią się poza swój rodzimy zasięg. Najlepszym sposobem na ich identyfikację jest zidentyfikowanie pollinii, lepkiej substancji, która utrzymuje pyłek storczyka razem. Należy również zwrócić uwagę na ich rostellum, czyli przedłużenie przypominające dziób. Zalążnia storczyka jest zawsze podrzędna, jedno- lub trójpodziałowa i ma ciemieniowe łożysko.

Oncidiums to storczyki występujące na półkuli zachodniej. Rosną w środowisku tropikalnym i subtropikalnym. Rosną również wysoko w Andach. Oncidiums są powszechnie znane jako „tańczące damy”, ponieważ ich główki kwiatowe przypominają falbaniaste spódnice. Chociaż większość gatunków Oncidium jest biała lub brązowa, niektóre mają egzotyczne oznaczenia. Można je również znaleźć na wybrzeżu na Hawajach i w Ameryce Południowej.

Gatunek orchidei Epidendrum jest domem dla ponad tysiąca gatunków. Są one łatwe w pielęgnacji i nadają się do różnych środowisk. Z kwiatów wytwarzane są plantlety, które mogą przetrwać różne typy klimatów. Czas kwitnienia storczyków Epidendrum wynosi zazwyczaj od dwóch do trzech miesięcy. Te piękne kwiaty są częstym dodatkiem do tropikalnego lub subtropikalnego ogrodu. Są też łatwe w uprawie i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Schidee Epidendrum są również roślinami lądowymi. Ich korzenie przylegają do klifów, a one same rosną na drzewach i na dnie lasu. Od innych storczyków różnią się wyglądem i wymagają stałego podlewania, gdyż nie posiadają głównego organu magazynującego wodę. Są bardzo delikatną rośliną kwitnącą o wardze przypominającej pantofelek. Nazywane są również „lady slipper orchids” ze względu na swoje zaokrąglone kwiaty.

Odontoglossum orchidee są blisko spokrewnione z oncidium. Te kwiaty są duże, trwają przez kilka tygodni i są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Preferują jasne światło i temperatury od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu stopni. Większość odmian rozwija się najlepiej w jasnym do umiarkowanego światła i wymagają regularnego nawożenia. Mogą być sadzone w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Jeśli jesteś początkujący, możesz kupić roślinę, która już kwitnie.

Mokara

Istnieje wiele różnych odmian storczyków Mokara. Popularnym przykładem jest Aranda Gloria Galistan. Roślina ta jest hybrydą, która pochodzi z Ogrodu Botanicznego w Singapurze. Jest bliskim krewnym Vanda Thananchai i Aranda Christine, które są endemiczne dla Tajlandii. Sandy Gold i Mokara Gloria Low są również popularnymi hybrydami. Kwiaty orchidei Mokara mają od pięciu do siedmiu płatków i występują w różnych kolorach.

Kolory dostępne w kwiatach orchidei Mokara są bardzo zróżnicowane. Sam kwiat może być zielony lub żółty lub być kombinacją tych dwóch. Zwykle jest dziesięć kwiatów na łodydze, więc ważne jest, aby dać roślinie dużo światła. Jeśli to możliwe, trzymaj ją na południowym parapecie lub w szklarni z 25 do 35 procentami cienia. Podczas pochmurnych zimowych dni należy zapewnić roślinie mniej cienia.

Poziom wilgotności w doniczce orchidei Mokara musi być wysoki, co najmniej 80 procent. Doniczka z rośliną powinna być umieszczona na spodku lub tacy wypełnionej kamykami. Upewnij się, że wokół rośliny jest stały przepływ powietrza. To zniechęci do rozwoju grzybów. Idealny poziom wilgotności to osiemdziesiąt procent. Zapewniając te dwa warunki, orchidee Mokara są doskonałą rośliną domową.

Kupując orchideę Mokara, szukaj rośliny z puszystymi korzeniami. Roślina z przerzedzonymi końcówkami nie jest zdrowa. Wilgotny klimat to idealne miejsce dla tej rośliny. Umieść doniczkę na oknie skierowanym na wschód, gdzie będzie otrzymywała pełne światło słoneczne każdego dnia. Jeśli to możliwe, umieść kamienie wokół donicy, aby zapobiec jej przechylaniu się. Są to rośliny pochodzące z wilgotnych klimatów i najlepiej rozwijają się, gdy są umieszczone w pobliżu okna, które otrzymuje pełne słońce wcześnie rano.

Wyraźnie inny rodzaj orchidei Mokara to Eggleaf Twayblade Orchid. Ten storczyk rośnie w umiarkowanie chłodnym klimacie w Europie i Azji. Jego kwiaty są skromne, zielonkawożółte i często wtapiają się w otoczenie. Inne odmiany to śnieżnobiały storczyk Pecteilis radiata. Śnieżnobiałe pektynowane płatki są zaokrąglone, a centralny biały korpus przypomina czaplę.