Jak dobrać rośliny do obsadzenia oczka wodnego? Co należy wiedzieć obsadzając miejsca wodne w ogrodzie? Których roślin nie warto brać pod uwagę przy obsadzeniu zbiornika wodnego!

Roślinność do obsadzenia zbiorników

Jak dobrać rośliny do obsadzenia oczka wodnego? Co należy wiedzieć obsadzając miejsca wodne w ogrodzie? Których roślin nie warto brać pod uwagę przy obsadzeniu zbiornika wodnego!

Wybór roślinności do obsadzenia strumyka lub oczka wodnego, zależy od tego, jaką ma szerokość i jak szybko płynie w nim woda. Być może strumyk po wyłączeniu pompy, staje się suchy. Wtedy rośliny wodne, nie znajdą w przy takim rozwiązaniu zastosowania.

Jakie rośliny warto posadzić wokół zbiornika wodnego?

W szerszym korycie, w którym woda płynie wolno, możemy posadzić rośliny wodne, np.

  • wyczyniec pomarańczowożółty,
  • łączeń baldaszkowy,
  • pałkę drobną
  • grzybieńczyk.

Gdy strumyk jest na terenie o dużym spadku i ma wąskie koryto, a woda płynie w nim dość szybko, obsadzamy tylko jego brzegi. Rośliny sadzimy we wnękach między kamieniami. Najlepsze do nasadzeń nad brzegami strumyka są:

  • kaczeńce,
  • niezapominajki,
  • tojeść rozesłana,
  • kosaćce japońskie i syberyjskie,
  • tawułki,
  • pierwiosnki,

Nadać się mogą również niskie i średnio wysokie trawy ozdobne, zwłaszcza turzyce, a w zacienionym zakątku: funkie, paprocie, bergenie, dąbrówki, języczki, brunery i żurawki.

Z krzewów liściastych, ładnie prezentują się karłowe berberysy, krzewuszki i tawuły, nisko rozrastające się irgi, klony palmowe, a nawet trzmielina.

Rośliny do posadzenia w wodzie

Można też sadzić rośliny bezpośrednio na półkach na ścianach zbiornika. Aby zabezpieczyć podłoże przed wymywaniem, musimy zbudować barierę zabezpieczającą rośliny. Najczęściej jest to niewielki murek z niewypalanej cegły lub wał ze średniej wielkości kamieni polnych, tworzący między ścianą zbiornika zagłębienie (jakby donicę), w którym umieszczamy podłoże, a w nim sadzimy rośliny.

Wierzch można przysypać żwirem lub kamieniami. W przypadku gotowych form zbiorników wodnych odpowiednie półki są już uformowane i wymagają tylko wypełnienia podłożem i obsadzenia.

Ziemia wokół zbiornika

Do sadzenia roślin lubiących środowisko wilgotne również nie powinna zawierać zbyt dużo części organicznych, które mogłyby przedostać się do wody. Pożądanym dodatkiem jest glina pozwalająca na lepsze utrzymanie wilgoci.

Zimowanie roślin wodnych

Zwłaszcza tych zimujących poza zbiornikiem, wymaga dużej wiedzy o danym gatunku. Zwłaszcza przy egzotycznych roślinach pływających – typu pistia lub hiacynt wodny, łatwiej kupić nowe egzemplarze wiosną, niż je przechowywać przez zimę. Po ostrzejszych zimach, bardziej wrażliwe gatunki zawsze będą wymagały dłuższego czasu na podjęcie pełnej wegetacji.

Choroby i szkodniki w ogrodzie wodnym

Choroby i szkodniki roślin, nie mogą być zwalczane chemicznie w zbiornikach, w których są ryby. Najbezpieczniej, jest zastosować mechaniczne metody. Przykładowo budowanie ”hoteli” dla owadów, zjadających szkodniki. Podobnie tworzenie warunków innym zwierzętom, żywiącymi się tym, co odbiera nam spokój.

Z polecanych przez nas metod, jest również zbieranie i niszczenie szkodników, a rośliny chore zalecamy usuwać lub izolować i leczyć poza stawem. Najlepszą metodą niekiedy jest ich spalenie.

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji poniżej i dzielenia się wiedzą.

Być może coś pominęliśmy lub nie do końca wyjaśniliśmy. 🙂 Powyższy tekst powstał w ramach serii ,,Woda w ogrodzie„. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną! 🙂

Pozdrawiamy!

Team Sunrise Plants!

Źródła:
rosliny-wodne.pl, zielonyogrodek.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *