Zakładanie ogrodu

Jeśli masz niewielkie doświadczenie w ogrodnictwie, możesz zastanawiać się, gdzie powinieneś zacząć swoje nowe hobby. Doskonałym pomysłem jest rozważenie następujących wskazówek:

Unikaj nisko położonych obszarów

Przy planowaniu ogrodu powinieneś unikać nisko położonych obszarów. Nie są one idealne do uprawy warzyw, ponieważ wymagają dobrego drenażu. Jeśli to możliwe, podnieś swoje grządki, aby woda mogła z nich odpływać. Należy również unikać nisko położonych obszarów, na których może tworzyć się mróz. Klimat w tym rejonie może być nieprzewidywalny, więc wybierz miejsce, gdzie jest stały dopływ wody. Unikaj sadzenia na nisko położonych obszarach, ponieważ będziesz musiał często podlewać swój ogród podczas suchych okresów. Najlepszym sposobem na uniknięcie nisko położonych obszarów jest rozpoczęcie od małego ogrodu i rozbudowa w późniejszym czasie.

Unikaj obszarów narażonych na silne wiatry

Przy planowaniu krajobrazu upewnij się, że unikasz obszarów z silnymi wiatrami. Możesz użyć wiatrochronów, aby zmniejszyć prędkość wiatru, ale unikaj umieszczania ich w miejscach narażonych na działanie wiatru. Upewnij się, że umieścisz wyższe struktury ogrodowe tam, gdzie mogą one rozproszyć ciśnienie wiatru, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek później. Podczas sadzenia ogrodu należy rozważyć, jak wietrzny jest obszar i jakie rodzaje roślin i krzewów najlepiej poradzą sobie w tym obszarze.

Dla tych, którzy znajdują się w regionach o wyższym wietrze, można użyć półprzepuszczalnej bariery wykonanej z drzew lub krzewów. Taka bariera może filtrować od 40 do 30 procent siły wiatru. W zależności od rodzaju roślinności, wiatrochron może blokować widok lub powodować zacienienie w niektórych miejscach. Podobnie można ograniczyć niższe poziomy ogrodu, stawiając ogrodzenie.

Wietrzne obszary to najgorszy koszmar ogrodnika. Często znajdują się one w pobliżu morza lub na wzgórzu. Te obszary mają mało schronienia przed ciągle zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Te w obszarach górskich również doświadczają silnych wiatrów. Warunki te mogą być trudne dla roślin, ponieważ nie mogą zapewnić im schronienia, którego potrzebują, aby się rozwijać. Przestrzegając kilku podstawowych zasad łagodzenia wiatru, można przekształcić niegościnny teren w atrakcyjny, bujny krajobraz, który zachwyca oko.

Unikaj nisko położonych obszarów, które mogą być kieszeniami mrozowymi

Przy zakładaniu ogrodu unikaj sadzenia w nisko położonych obszarach, które potencjalnie mogą stać się kieszeniami mrozowymi. Chociaż klimat na obszarach narażonych na mróz jest różny, nadal najlepiej jest sadzić rośliny rodzime, aby pomóc im wytrzymać sezonowe wahania. Pomocne informacje można znaleźć na stronie Native Plant Finder. Warzywa korzeniowe, takie jak pasternak, ziemniaki i rzepa, dobrze rozwijają się w warunkach narażonych na mróz. Liściaste zieleniny, takie jak szpinak, boćwina szwajcarska i mache są również doskonałym wyborem.

Sadzenie warzyw w podwyższonych lokalizacjach. Rośliny, które są podatne na mróz powinny być sadzone na wyższym poziomie, ponieważ zimne powietrze ma tendencję do przenoszenia się na niższy poziom i wyprzedzania tych, które są wyżej. Dodatkową ochronę można zapewnić sadząc rośliny obok ciemnych struktur, takich jak budynki, które absorbują ciepło w ciągu dnia i wypromieniowują je w nocy. Nawet pobliskie krzewy mogą chronić rośliny przed lekkimi przymrozkami.

Niezwykle ważne jest zrozumienie skutków mrozu dla roślin. Kilka czynników może sprawić, że ogród będzie bardziej podatny na mróz, w tym warunki terenowe. Na przykład, nisko położone miejsca są bardziej narażone na zamarzanie wiosną. Dzieje się tak dlatego, że zimne powietrze wnika w nisko położone obszary i może tam pozostać dłużej. Oprócz terenów nisko położonych, przymrozki mogą wystąpić w ogrodach położonych w dolinach i na terenach wysoko położonych. Podobnie, płoty, ściany i inne elementy krajobrazu mogą nasilić problem.

Stwórz podwyższone łóżko

Aby stworzyć podwyższone łóżko, musisz użyć wysokiej jakości gleby i materii organicznej. Kompost jest świetną opcją, ponieważ dodaje składniki odżywcze do gleby i pomaga zatrzymać wilgoć. Dodatkowo, utrzymuje łóżko dobrze odwodnione. Ściółka jest również korzystna w ogrodnictwie na podwyższonym łóżku, ponieważ tłumi chwasty i zapobiega rozpryskiwaniu gleby podczas deszczu. Oto kilka wskazówek dotyczących instalacji obrzeża:

Aby stworzyć podwyższone łóżko, zmierz szerokość i długość obszaru. Szerokość powinna wynosić cztery stopy w najszerszym miejscu. Można ją wykonać z kamienia lub drewna, które jest najtańszym i najczęstszym materiałem na łóżka ogrodowe. Nieleczone drewno jest idealne do uprawy bez chemii, a cedr jest najlepszy, jeśli drewno jest odporne na gnicie. Po wypełnieniu łóżka posadź swoje warzywa.

Upewnij się, że powierzchnia łóżka jest równa po ukończeniu. Jeśli powierzchnia jest nierówna, należy uwzględnić to w projekcie. Upewnij się, że obszar ma łatwy dostęp do wody i że króciec jest blisko łóżka. Rozważ orientację łóżka przy wyborze miejsca i materiałów. Jeśli podniesione łóżko jest na pochyłości, może to spowodować gromadzenie się wody. To może wpłynąć na wzrost twoich roślin.

Przygotuj glebę

Jeśli chcesz uprawiać zdrowe, kwitnące rośliny, musisz przygotować glebę przed rozpoczęciem ogrodu. Chociaż przygotowanie gleby nie jest najbardziej ekscytującym aspektem rozpoczęcia ogrodu, jest jednym z najbardziej istotnych. Jakość gleby decyduje o zdrowiu i wigorze Twoich roślin. Podczas gdy przygotowanie gleby nie jest tak ekscytujące jak samo sadzenie roślin, będzie miało ogromny wpływ na sukces Twojego ogrodu. Gleba jest podstawą pięknego ogrodu.

Jeśli dopiero zaczynasz, szczególnie ważne jest rozluźnienie gleby. Należy ją spulchnić na głębokość od 8 do 12 cali, aby korzenie mogły się w niej zagłębić. Dodanie materii organicznej jest kolejnym ważnym krokiem. Należy to zrobić wiosną, kiedy gleba jest wilgotna, ale nie mokra. Nie należy dodawać więcej niż 4 cale materii organicznej. Nie martw się jednak. Materię organiczną można dodać na kilka sposobów.

Sadzenie roślin

Pierwszą rzeczą do zrobienia przy zakładaniu ogrodu jest przygotowanie gleby. Ogólną zasadą jest sadzenie nasion około cztery razy głębiej niż średnica nasion. W przypadku małych nasion, umieść je w glebie na głębokości około jednego cala. W przypadku większych nasion należy je umieścić na głębokości od jednego do dwóch cali. Upewnij się, że gleba jest wypełniona wokół nasion, aby nie zostały one zmyte przez wodę deszczową. Dobrze zgniły obornik wspomoże system korzeniowy.

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju roślin do posadzenia w ogrodzie. Rodzaj gleby, że masz będzie określić, które rośliny można uprawiać. Niektóre rośliny nie rosną dobrze w piaszczystej ziemi lub gliny, podczas gdy inne rosną najlepiej w piaszczystej ziemi. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj gleby masz, sprawdź jej konsystencję i teksturę. Im lepsza jest dla roślin, tym lepiej będzie dla Ciebie.

Woda

Dla ogrodu, który jest zarówno piękny, jak i estetyczny, rozważ ogród wodny. Niezależnie od tego, czy stworzysz mały ogródek z pojemnikami, czy duży staw, ogrody wodne mogą pomóc Ci przyciągnąć dzikie zwierzęta, zapewnić spokój i ukojenie, a także zapewnić chłodne temperatury latem. Oto jak zacząć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak założyć ogród z wodą. Poniżej wymieniono kilka ważnych wskazówek, dzięki którym Twój ogród wodny będzie miał świetny start.

Przed rozpoczęciem sadzenia należy rozważyć ilość wody, jakiej potrzebuje każdy rodzaj rośliny. Na przykład, warzywa korzeniowe będą potrzebowały więcej wody podczas ich okresu kiełkowania, podczas gdy w pełni rozwinięte krzewy jagodowe mogą potrzebować tylko trochę wody co jakiś czas. Pamiętaj również, że światło słoneczne i poziom wilgotności gleby wpływają na to, jak często i jak dużo musisz podlewać swój ogród. Jeśli mieszkasz w słonecznym klimacie, być może będziesz musiał zmniejszyć ilość wody podawanej roślinom, na przykład poprzez stworzenie zacienionego miejsca. Jeśli musisz, możesz rozważyć inny rodzaj warzyw, jeśli klimat jest naturalnie jasny. Inną ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że warzywa, które mają silny system korzeniowy, są bardziej zdolne do wchłaniania wody niż rośliny, którym brakuje silnego systemu korzeniowego.

Nawozić

Przed posadzeniem ogrodu warzywnego, konieczne jest nawożenie gleby. Większość warzyw potrzebuje trzech rodzajów nawozów, z których dwa są granulowane i uwalniają składniki odżywcze powoli, natomiast nawozy płynne zapewniają szybki zastrzyk. Nawóz uniwersalny jest doskonałym wyborem dla większości warzyw, natomiast nawóz o wysokiej zawartości fosforu (P) jest najpopularniejszą opcją dla owoców i kwiatów. Jednak zawsze należy rozważyć specyficzne potrzeby rośliny przy wyborze nawozu.

Przy planowaniu gleby można użyć testu gleby, aby określić ilość nawozu do zastosowania. Tabela nawozów powinna zawierać składniki odżywcze, których potrzebuje Twoja roślina, a także sezon. Na przykład, warzywa wymagają więcej azotu niż fasola, która potrzebuje mniej. Dobrą zasadą jest przestrzeganie wskazówek na etykiecie nawozu i stosowanie zrównoważonej mieszanki. Suche nawozy powinny być stosowane w górnych dwóch do czterech cali gleby.

Jeśli planujesz używać roślin domowych w ogrodzie, powinieneś sprawdzić zawartość składników odżywczych w glebie przed nawożeniem. Rośliny domowe są zwykle ograniczone do gleby w swoich doniczkach, więc nawóz jest niezbędny do początkowego wzrostu. Wysokiej jakości ziemia doniczkowa zawiera zwykle nawóz o powolnym uwalnianiu, który wspomaga wzrost na początku. Po kilku tygodniach, może trzeba przesadzić rośliny, aby uzyskać je rośnie ponownie.