Dlaczego powstają łąki kwiatowe i hotele dla owadów? Gdzie można je zobaczyć? Kto jest inicjatorem projektu!

Hotele dla owadów w Białymstoku

Dlaczego powstają łąki kwiatowe i hotele dla owadów? Gdzie można je zobaczyć? Kto jest inicjatorem projektu!

Hotele dla owadów stają się coraz bardziej popularne. Możemy je zobaczyć w centrum dużych miast i w wielu ogrodach. Moda na domy dla owadów, nie pojawiła się bez powodu. Dowiedz się, kto zainicjował projekt i dlaczego powstaje ich coraz więcej!

Hotele dla owadów w Białymstoku

W Białymstoku możemy napotkać coraz więcej tz. hoteli dla owadów. Urząd Miejski w Białymstoku (UM) poinformował, że docelowo ma powstać aż 12 szt. Zostaną ustawione w parkach i pasach zieleni oraz na łąkach kwietnych. Inicjatorem projektu, jest Leroy Merlin, a widoczny w nagłówku projekt, powstał we współpracy z Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczych, szkoły podstawowej nr 35.

Hotele dla owadów zaczęły pojawiać się od 17 czerwca 2019 roku. Celem akcji, jest wpisanie miasta Białegostoku na listę „Miast przyjaznych pszczołom”. Hotele mają zamieszkać: pszczoły samotnice, trzmiele i inne owady z tych grup. Konstrukcja została zabezpieczona siatką, która ma chronić te owady przed drapieżnikami i innymi niepożądanymi owadami. Projekt ma na celu również ratowanie owadów, których ilość w ostatnich latach maleje.

Gdzie jeszcze można napotkać hotele dla owadów?

Domki dla pszczół ustawiają również osoby prywatne, w swoim ogrodzie. Należy pamiętać, aby taka konstrukcja została ustawiona w miejscu, gdzie owady i ludzie, nie będą wchodzić sobie w drogę. Dzięki ich obecności, ogród staje się bogatszy. Wiemy przecież, że ptaki oraz owady, dodają życia ogrodowi.

Skąd pomysł, aby zbudować takie konstrukcje?

Jest potocznie nazywany również domkiem czy jako sztuczna pomoc gniazdowa. Jest konstrukcją zbudowaną przez człowieka, która ma na celu dać schronienie i możliwość rozmnażania się popularnym owadom, którym grozi wyginięcie. Owady zakładają gniazda, w których podczas zimy mają gdzie hibernować. Taki hotel jest również schronieniem dla pożytecznych biedronek czy motylom.

Hotele dla owadów są popierane przez ogrodników czy hodowców owoców i warzyw. Celem jest oczywiście zwiększenie zapylania kwiatów, których rośliny wydają owoce, a przy tym pięknie wyglądają. Powstają z myślą o pszczołach samotnicach czy osach.

Własny hotel dla owadów

Taki dom dla naszych mniejszych przyjaciół, możesz zrobić samodzielnie lub zakupić. Pamiętaj, aby zachować odległość od miejsc, gdzie najczęściej przebywają ludzie. Taki hotel, pięknie prezentuje się wśród kwiatów i krzewów, a jeszcze bardziej otoczony lub nawet częściowo zasłonięty krzew

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *