Czy warto założyć oczko wodne w ogrodzie? Jak zaplanować zbiornik wodny na działce? Co należy wiedzieć o doborze materiałów i planie budowy elementów wodnych w ogrodzie!

Oczko wodne w ogrodzie? Czy warto założyć?

Czy warto założyć oczko wodne w ogrodzie? Jak zaplanować zbiornik wodny na działce? Co należy wiedzieć o doborze materiałów i planie budowy elementów wodnych w ogrodzie!

Oczko wodne w ogrodzie, dodaje uroku i przyciągają zwierzęta. Dzięki temu nasz mały raj, staje się piękniejszy i bardziej ożywiony.

Woda jest naszym zdaniem, jednym z najpiękniejszych elementów dekoracyjnych. Oczko wodne, jest często najbardziej atrakcyjnym i efektownym miejscem w ogrodzie. Dlatego, jeśli takie rozwiązanie jest możliwe, warto uwzględnić je w ogrodowych projektach.

Zalety i wady zbiorników wodnych

Według chińskiej sztuki feng shui, woda wprowadza pozytywną energię chi. Aby spełnić to zadanie, woda powinna mieć łagodny, meandrujący przebieg i kształt oraz być w ciągłym ruchu. Natomiast woda stojąca, powinna być uzupełniona kaskadą, która wymusza obieg wody, napowietrzając ją i oczyszczając.

Oczka wodne umożliwiają hodowlę ryb, głównie tych ozdobnych. Ich obecność nie jest jednakże obowiązkowa. Dają możliwość szczególnej aranżacji wokół zbiornika i uprawy roślin wodnych oraz nadwodnych. Zbliżają nas tym samym do natury, pozwalają obcować i podpatrywać przyrodę. Ogród z wodą tętni życiem!

Wprowadzenie elementów wodnych do ogrodu

Oczko wodne w ogrodzie, zawsze wiąże się z dodatkowym i zwykle niemałym kosztem. Dotyczy zarówno założenia instalacji, wykonania aranżacji, jak również późniejszego użytkowania. Woda w ogrodzie to także większe nakłady pracy na pielęgnację, a nawet często fachową pomoc lub wymagającą zakupu specjalistycznego sprzętu.

Do wad można zaliczyć koszt i czasochłonność takiego przedsięwzięcia. Najbardziej wymagające są oczka wodne i otwarte zbiorniki, które mają oczywiście większą powierzchnię. Wodę można jednak „zamknąć” w wielu innych elementach. Mogą być nimi poidełka, małe fontanny ogrodowe czy nawet małe zbiorniki, wykonane domowymi metodami.

Oczko wodne zwiększa wilgotność powietrza i wprowadza kojący dla odpoczywających szum wody. Są szczególnie przydane w ogrodowych oranżeriach i przy tarasach.

Elementy wodne w ogrodzie

Oczka wodne są najbardziej efektowne, gdy zajmują dużą powierzchnię, podzieloną mostkiem z odpowiednio dobraną roślinnością. Należy pamiętać, aby wielkość była proporcjonalna do ogrodu.

Takie oczko wodne, wymaga specjalnego wykonania (najbardziej popularna jest metoda budowy przy użyciu specjalnej folii do uszczelniania oczek wodnych), oraz zabiegów oczyszczania i napowietrzania wody. Oczka wodne dają możliwość hodowania ryb ozdobnych, jednak wtedy muszą mieć odpowiednią głębokość i zabezpieczenie przeciw całkowitemu zamarzaniu zimą.

Materiały i budowa oczka wodnego

Jeżeli z oczkiem wodnym sąsiaduje naturalny lub specjalnie utworzony pagórek (ziemia z wykopu oczka wodnego), możemy wykonać strumyk, który ze wzniesienia będzie spływał do stawu. Możemy wykonać dodatkowo 2-3 małe kaskady. Strumyk możemy zbudować z gotowych elementów plastikowych dostępnych w sklepach, pod warunkiem, że jest on dość krótki.

Prostsze i bardziej kręte koryta z takich elementów, są trudniejsze w budowie i bardziej kosztowne. W takim wypadku lepiej wykładać je pasami folii (takiej jak do oczek wodnych), której szerokość zależy od szerokości i głębokości strumienia. Folię układamy na 20-centymetrową zakładkę, dodatkowo klejąc ją w miejscach zakładanych. Płachty folii układamy odwrotnie do przepływu wody, czyli prace rozpoczynamy od ujścia strumienia do oczka, aż do jego źródła (pamiętając o zakładkach).

Do zamaskowania brzegów i dna strumyka potrzebujemy różnej wielkości kamieni, a na stopnie kaskady kilku płaskich kamieni (np. z granitu). Jeśli woda w strumyku płynie wolno, kamienie mogą być ułożone bez zaprawy cementowej, jednak w przypadku szybszego przepływu niektóre z nich powinny być zespolone zaprawą.

Małe kamienie i otoczaki układamy na dnie strumyka. Wodę z oczka wodnego na szczyt strumyka będzie doprowadzał gumowy wąż ogrodowy o średnicy % lub 1 cala, w zależności od wydajności pompy, szerokości strumyka i tempa przepływu wody. Konieczne będzie także użycie pompy wodnej, która będzie przepompowywać wodę z oczka wodnego na szczyt strumyka.

Jak zaplanować budowę strumyka

Wokół małego strumyka efektownie zaplanowano roślinność: piórówka, kostrzewa i wrzosy. Budowa strumyków i kaskad musi być dokładnie przemyślana. Jeśli strumyk jest długi (kilka lub kilkanaście metrów) i nie ma dużego spadku – woda będzie płynęła w nim leniwie. W przypadku krótszych strumyków na wzniesieniach o dość dużych spadkach, aby spowolnić przepływ wody musimy zbudować specjalne progi zwalniające (kaskady), przez które woda będzie się przelewała.

Woda w strumyku będzie wtedy płynęła nieco wolniej. Innym sposobem spowolnienia przepływu wody jest tworzenie krętego koryta. Budując strumyk o sporym spadku raczej nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, by koryto było proste, a woda płynąca z dużym impetem wpadała do oczka. Takie rozwiązanie po dłuższym czasie zaczyna przeszkadzać, zamiast służyć wyciszeniu.

Dokładne wymiary przed przystąpieniem do pracy

Do małych oczek bez problemu kupimy folię w całości, do większych zbiorników wodnych największa dostępna szerokość folii może okazać się za mała, powstania więc konieczność klejenia folii (specjalne kleje można zakupić razem z folią), Folia wymaga odpowiedniego mocowania i maskowania na brzegach, w związku z tym jej powierzchnia w każdym przypadku musi być trochę większa.

Ten zapas powinien z każdego brzegu wynosić od 30 cm do 50 cm. Większe zapasy są nieuzasadnione, podraża to koszt budowy, a nadmiar folii trzeba będzie odciąć i wyrzucić. Folia powinna być ułożona luźno, ponieważ ciężar wody po napełnieniu stawu wodą będzie ją naciągał, a jeśli dojdzie do miejscowego obsunięcia się ziemi, folia może ulec nadmiernemu rozciągnięciu i osłabieniu.

W celu dodatkowego zabezpieczenia gwarantującego dłuższą trwałość można wykop wyłożyć cienką warstwą (3-5 cm) piasku, następnie rozciągnąć tkaninę polipropylenową – specjalną matę pod folię do oczek wodnych.

Folia ochronna do zbiornika wodnego

Bardzo dobrym tworzywem do budowy oczek jest folia EPDM (skrót nazwy związku chemicznego, który jest podstawowym składnikiem folii). Jest to materiał jednorodny chemicznie, odporny na mróz i promienie ultrafioletowe (szczególnie niszczące materiał wzdłuż linii brzegowej), odporny na przebicie korzeniami, jak i na związki chemiczne zawarte w wodzie deszczowej. Ma większą elastyczność niż folie PVC i PE. Istnieje możliwość zamówienia gotowej płachty na wymiar. Poważną wadą jest wysoki koszt materiału wynoszący 24-28 zł za 1 m2. Dla porównania koszt folii PVC grubości 0,6 mm wynosi około 12-15 zł za 1 m2.

Betonowy zbiornik? Warto przemyśleć!

Przy takim rozwiązaniu, ogród na parę tygodni, jeszcze bardziej przeradza się w „plac budowy. W warunkach małej działki, jest jeszcze mniej miejsca. Budowa zbiorników betonowych wymaga pewnego doświadczenia w obchodzeniu się z tym materiałem, dlatego tym bardziej opłaca się skorzystać z pomocy fachowców.

Ściany zbiornika zalewamy betonem po wcześniejszym uzbrojeniu i ewentualnym oszalowaniu. Zbiornik o łagodnych pochyłych ścianach, formujemy z gęstej zaprawy wykładanej na wcześniej. Łączna powierzchnia zbiorników wodnych na działce w rodzinnym ogrodzie działkowym nie może przekroczy!M-powierzchni 15 m2, a ich głębokość $fe. może być większa nit 1 m tają się w nich glony.

Gotowe formy zbiorników wodnych

Gotowe formy, tworzone są ze sztucznego materiału i zakupić możemy je w przeróżnym kształcie i wielkości. Szerszy wybór dostępny jest zazwyczaj w większych sklepach i centrach ogrodniczych. W barwie szarej i często o chropowatej strukturze imitującej tłuczeń lub kamyki, oferowane są mniejsze i płytsze oczka, a także elementy strumieni i kaskad. Zaletą tego typu zbiorników są: dość łatwy i szybki montaż, stosunkowo niskie koszty robocizny oraz wysoka trwałość. Wadą natomiast jest koszt tworzywa. Cena stawu rośnie proporcjonalnie do jego wielkości.

Najbardziej pracochłonne jest wykonanie wykopu. Jeżeli kupiliśmy mały lub średniej wielkości zbiornik, to wykonujemy wcześniej jego obrys i staramy się wykonać wykop podobny do kształtu zakupionej formy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na duży staw, głębokości ponad 1 m i długości przekraczającej 5 m, trudno wykonać wykop podobny do formy, jaką zakupiliśmy. Można wtedy wykopać dół o wymiarach przekraczających nieznacznie parametry zbiornika.

Jak zamaskować brzeg oczka wodnego?

Głównym zadaniem maskowania lub obudowy brzegu oczka, jest aby w naturalny sposób zbiornik łączył się z ogrodem. Polega to na tym, by używając materiałów naturalnych jak: kamień, żwir lub drewno. Możemy również użyć płyt betonowych czy cegieł, tym samym ukrywając nieestetyczne skrawki folii lub krawędzie gotowych zbiorników plastikowych. Te niezamaskowane elementy, psują widok ogólny i podkreślają sztuczność ozdobnego elementu ogrodu.

Wybór materiału użytego do maskowania, zależy przede wszystkim od stylu oczka wodnego, W budowie stawów naturalnych czy japońskich niedopuszczalne jest stosowanie cegieł klinkierowych lub płyt betonowych, materiał ma bowiem podkreślać naturalność założenia. Wspomniane materiały nadają się do wykańczania brzegów oczek nowoczesnych, do naturalnych lub japońskich trzeba używać kamieni, darni i roślinności. Zastosowanie wody w ogrodzie łączy się niemal nierozerwalnie z kamieniem. Jego rodzaj i wielkość zależą od naszych upodobań.

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji poniżej i dzielenia się wiedzą.

Być może coś pominęliśmy lub nie do końca wyjaśniliśmy. 🙂 Powyższy tekst powstał w ramach serii ,,Woda w ogrodzie„. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną! 🙂

Pozdrawiamy!

Team Sunrise Plants!

Źródła:
zogrodemnaty.pl, muratordom.pl;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *