Które ryby najbardziej nadają się do oczka wodnego? Czym wyróżniają się najpopularniejsze gatunki? Dlaczego nie należy wyławiać ryb do zbiorników wodnych!

Ryby w oczku wodnym

Które ryby najbardziej nadają się do oczka wodnego? Czym wyróżniają się najpopularniejsze gatunki? Dlaczego nie należy wyławiać ryb do zbiorników wodnych!

Zbiornik wodny jest jeszcze piękniejszy, gdy znają się w nim ryby. Nic więc dziwnego, że tak chętnie bierzemy pod uwagę ich obecność w naszym ogrodzie. Ryby w oczku wodnym nie są obowiązkowe, ale jeśli jesteśmy zdecydowani, warto dowiedzieć się o kilku ważnych kwestiach!

O czym należy pamiętać, dobierając ryby do zbiornika wodnego?

Oczko wodne możemy zasiedlić zarówno krajowymi, jak i sprowadzanymi gatunkami ryb. Najlepiej jest wybierać sprawdzone gatunki, przeznaczone do amatorskiej hodowli w ogrodowych zbiornikach wodnych, takie jak:

  • karasie srebrzyste

Karaś srebrzysty (złota rybka) forma hodowlana. To popularny gatunek do ogrodowego zbiornika wodnego ze względu na atrakcyjne ubarwienie – od żółtozłocistej po ciemnoczerwoną – i różnej długości płetwy – najdłuższe, delikatne płetwy są u tzw. welonów. Złote rybki odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Znoszą temperatury od 0°C do ok. 30°C, jednak nie służą im gwałtowne wahania temperatur. Wadą tego gatunku jest skłonność do mącenia osadów gromadzących się na dnie, podczas poszukiwania pokarmu.

  • karpie koi

Karpie koi. Są dość dużymi rybami (dorastają do 50-70 cm). Charakteryzuje je bardzo urozmaicone ubarwienie. Nie nadają się do hodowli w małych oczkach wodnych, potrzebują dość dużo przestrzeni i głębokości sadzawki powyżej 1,2 m. Podobnie jak złote rybki, mącą wodę poszukując na dnie pokarmu.

Mogą też podgryzać delikatne rośliny, dlatego aby uniknąć tych problemów, podłoże, w którym posadzono rośliny, należy pokryć warstwą grubego żwiru, tak aby ryby nie mogły „wygrzebywać” z niego roślin. Karpie koi źle znoszą długie i mroźne zimy, aby więc zapewnić im dobre miejsce do zimowania można przykryć część zamarzniętego stawu np. folią pęcherzykową. W zbiornikach, w których hodowane są koi należy koniecznie zamontować system filtracyjny.

Ważne jest, aby dobór gatunków oraz liczebność ryb dostosować do wielkości zbiornika. Powinno się przestrzegać zasady: gęstość zarybienia nie może przekraczać 55 cm ryby na 10001 (1 m3) wody, tzn. że do 1 m3 można wpuścić 5 ryb długości około 10 cm. Pamiętajmy też, że ryby z czasem urosną. Do stopnia zarybienia należy właściwie dobrać częstotliwość filtrowania wody w zbiorniku.

Odpowiednie warunki

Aby ryby się dobrze czuły, należy również zadbać o wystarczającą ilość roślin podwodnych, które są uzupełnieniem ich diety, a także schronieniem dla narybku i drobnych zwierząt wodnych. Znaczenie ma również głębokość zbiornika. Ryby mogą zimować w zbiorniku, którego głębokość przekracza 90 cm (w wypadku karpia koi co najmniej 1,5 m). Z oczek o mniejszej głębokości ryby należy przed zimą przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C.

Dlaczego należy kupować, a nie łowić?

Nie należy przenosić z naturalnych stanowisk dziko żyjących gatunków ryb – wiele z nich może rozmnażać się zbyt szybko, co spowoduje nadmierne zagęszczenie, zwłaszcza w niewielkim zbiorniku, i kłopoty z utrzymaniem dobrej jakości wody. Należy również unikać gatunków osiągających znaczne rozmiary (amur, jesiotr zachodni), chyba że dysponujemy stawem o ogromnej powierzchni.

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji poniżej i dzielenia się wiedzą.

Być może coś pominęliśmy lub nie do końca wyjaśniliśmy. 🙂 Powyższy tekst powstał w ramach serii ,,Woda w ogrodzie„. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną! 🙂

Pozdrawiamy!

Team Sunrise Plants!

Źródła:
poradnikogrodniczy.pl, oczkowodne.net, regiodom.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *