Które ryby najbardziej nadają się do oczka wodnego? Czym wyróżniają się najpopularniejsze gatunki? Dlaczego nie należy wyławiać ryb do zbiorników wodnych!
Zbiornik wodny jest jeszcze piękniejszy, gdy znają się w nim ryby. Nic więc dziwnego, że tak chętnie bierzemy pod uwagę ich obecność w naszym ogrodzie. Ryby w oczku wodnym nie są obowiązkowe, ale jeśli jesteśmy zdecydowani, warto dowiedzieć się o kilku ważnych kwestiach!
O czym należy pamiętać, dobierając ryby do zbiornika wodnego?
Oczko wodne możemy zasiedlić zarówno krajowymi, jak i sprowadzanymi gatunkami ryb. Najlepiej jest wybierać sprawdzone gatunki, przeznaczone do amatorskiej hodowli w ogrodowych zbiornikach wodnych, takie jak:
- karasie srebrzyste
Karaś srebrzysty (złota rybka) forma hodowlana. To popularny gatunek do ogrodowego zbiornika wodnego ze względu na atrakcyjne ubarwienie – od żółtozłocistej po ciemnoczerwoną – i różnej długości płetwy – najdłuższe, delikatne płetwy są u tzw. welonów. Złote rybki odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Znoszą temperatury od 0°C do ok. 30°C, jednak nie służą im gwałtowne wahania temperatur. Wadą tego gatunku jest skłonność do mącenia osadów gromadzących się na dnie, podczas poszukiwania pokarmu.
- karpie koi
Karpie koi. Są dość dużymi rybami (dorastają do 50-70 cm). Charakteryzuje je bardzo urozmaicone ubarwienie. Nie nadają się do hodowli w małych oczkach wodnych, potrzebują dość dużo przestrzeni i głębokości sadzawki powyżej 1,2 m. Podobnie jak złote rybki, mącą wodę poszukując na dnie pokarmu.
Mogą też podgryzać delikatne rośliny, dlatego aby uniknąć tych problemów, podłoże, w którym posadzono rośliny, należy pokryć warstwą grubego żwiru, tak aby ryby nie mogły „wygrzebywać” z niego roślin. Karpie koi źle znoszą długie i mroźne zimy, aby więc zapewnić im dobre miejsce do zimowania można przykryć część zamarzniętego stawu np. folią pęcherzykową. W zbiornikach, w których hodowane są koi należy koniecznie zamontować system filtracyjny.
Ważne jest, aby dobór gatunków oraz liczebność ryb dostosować do wielkości zbiornika. Powinno się przestrzegać zasady: gęstość zarybienia nie może przekraczać 55 cm ryby na 10001 (1 m3) wody, tzn. że do 1 m3 można wpuścić 5 ryb długości około 10 cm. Pamiętajmy też, że ryby z czasem urosną. Do stopnia zarybienia należy właściwie dobrać częstotliwość filtrowania wody w zbiorniku.
Odpowiednie warunki
Aby ryby się dobrze czuły, należy również zadbać o wystarczającą ilość roślin podwodnych, które są uzupełnieniem ich diety, a także schronieniem dla narybku i drobnych zwierząt wodnych. Znaczenie ma również głębokość zbiornika. Ryby mogą zimować w zbiorniku, którego głębokość przekracza 90 cm (w wypadku karpia koi co najmniej 1,5 m). Z oczek o mniejszej głębokości ryby należy przed zimą przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C.
Dlaczego należy kupować, a nie łowić?
Nie należy przenosić z naturalnych stanowisk dziko żyjących gatunków ryb – wiele z nich może rozmnażać się zbyt szybko, co spowoduje nadmierne zagęszczenie, zwłaszcza w niewielkim zbiorniku, i kłopoty z utrzymaniem dobrej jakości wody. Należy również unikać gatunków osiągających znaczne rozmiary (amur, jesiotr zachodni), chyba że dysponujemy stawem o ogromnej powierzchni.
Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji poniżej i dzielenia się wiedzą.
Być może coś pominęliśmy lub nie do końca wyjaśniliśmy. 🙂 Powyższy tekst powstał w ramach serii ,,Woda w ogrodzie„. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną! 🙂
Pozdrawiamy!
Team Sunrise Plants!