Dlaczego warto zbudować ścianę wodną w ogrodzie? O czym należy pamiętać stawiając taki element małej architektury? Materiały na ścianę wodną!

Ściana wodna w ogrodzie

Dlaczego warto zbudować ścianę wodną w ogrodzie? O czym należy pamiętać stawiając taki element małej architektury? Materiały na ścianę wodną!

Ogród jest miejscem, w którym możemy dać ponieść się wyobraźni. Warto pamiętać o dobrym stylu i smaku, aby efekt był zadowalający. Ściana wodna znajdzie zastosowanie w każdym ogrodzie. Przy okazji może okazać się ciekawym elementem!

O czym należy pamiętać przy planowaniu ściany wodnej?

Najważniejszą rzeczą, nim rozpoczniemy budowę, to dokładne przemyślenie, w którym miejscu ogrodu chcemy ją umieścić, ponieważ – podobnie jak oczko wodne, wodnej ściany nie da się przemieścić. Konstrukcje ścian trwale związane są ze zbiornikiem. Jedynym wyjściem w przypadku błędnego wyboru lokalizacji, jest zburzenie i wykonanie ściany na nowo. Musimy także zdecydować, jakich materiałów użyć, jaki kształt jej nadać i jakie koszty jesteśmy gotowi ponieść.

Materiały do wykonania ściany wodnej

W aranżacji wewnątrz oranżerii lub patio, powierzchnia po której spłynie woda, może być wykonana z akrylu o różnych wzorach i kolorach. Dodatkowo, ściana wodna może być grawerowana, piaskowana lub mieć specjalny nadruk graficzny. Dzięki takim fakturom, płynąca woda daje ciekawsze efekty. Ściany wodne akrylowe są lekkie, estetyczne oraz mają wbudowane lampy LED. Wieczorami po podświetleniu, dodają atrakcyjnego klimatu. Innym materiałem takich ścian w nowoczesnych aranżacjach, może być wysokiej jakości stali szlachetnej.

Ściany wodne mogą być wykonywane także z naturalnego kamienia. Do ich budowy używa się kamieni różnego rodzaju i koloru (np. granit, bazalt). Ten typ aranżacji wodnej, jest wyjątkowo naturalny i niepowtarzalny, a każda ściana wodna z kamienia różni się strukturą, budową oraz wymiarem. Ściany wodne, mogą być wolno stojące i wówczas woda może spływać po obu ich stronach. Mogą być wbudowane, stanowiąc wtedy specjalnie przygotowany i odizolowany fragment ściany budynku lub muru, po którym woda spływa.

Ściana wodna w idealnym miejscu

Ściany wbudowane we fragment ogrodzenia lub otoczenia miejsca wypoczynku są interesującym uzupełnieniem ogrodu, szczególnie w połączeniu ze zbiornikiem wodnym i roślinnością. Oryginalne rozwiązanie stanowią duże bloki skalne, które można wykorzystać do budowy ściany wodnej nad oczkiem wodnym. Jednolity blok skalny ustawiamy pionowo, a spływająca po nim woda, trafia do niewielkiego strumyka i dalej do zbiornika.

Wodozbiory przyścienne

Fontanny i wodozbiory przyścienne, stanowią obecnie modne elementy ogrodów. Wybieramy je często dla oryginalnej ich urody, atrakcyjnie szemrzącego strumienia wody lub do zasłonięcia mało atrakcyjnego fragmentu ogrodzenia albo ściany. Działają na zasadzie krążenia wody w zamkniętym obiegu. Pompa tłoczy wodę ze zbiornika do umieszczonego nad nim wylotu źródełka.

Mniejsze ścienne fontanny składają się z misy z ukrytą w niej pompką. Zamontowane są na wspólnej płycie, którą mocujemy do ścianie. Ze względu na ciężar, konstrukcja większych fontann jest odmienna. Składają się one z przyściennej, ustabilizowanej i wypoziomowanej na podłożu mis. Do tego, montuje się je na pionowej, opartej na misie płyty, mocowanej do ściany budynku lub muru.

Materiał do budowy fontanny ściennej

Kamień, który jest najczęściej wykorzystywany do budowy takiej fontanny to piaskowiec, rzadziej granit. Mogą być one również w całości wykonane z żeliwa. Dekoracyjne części, z których przelewa się woda, wykonane są z różnych metali (miedź, mosiądz, żeliwo) i mogą przedstawiać wizerunki (maszkarony) głów zwierząt, ludzi, bóstw, mogą być też imitacją dawnych wolno stojących studni lub pomp żeliwnych albo mosiężnych lub miedzianych kranów.

Fontanny ścienne i wodozbiory mogą być też wykonane z ulepszonego betonu, z zewnątrz odpowiednio wykończonego – są wtedy tańsze, ale także ciężkie. Oryginalne wodozbiory lub fontanny z kamienia lub żeliwa kosztują od 1500 zł i więcej w zależności od wielkości i ornamentyki (np. styl prosty współczesny lub wiktoriański).

W komplecie jest już zazwyczaj pompka wprawiająca wodę w ruch. Fontanny ze szlachetnego betonu mogą być nawet o 1/3 tańsze od granitowych lub żeliwnych.

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji poniżej i dzielenia się wiedzą.

Być może coś pominęliśmy lub nie do końca wyjaśniliśmy. 🙂 Powyższy tekst powstał w ramach serii ,,Woda w ogrodzie„. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną! 🙂

Pozdrawiamy!

Team Sunrise Plants!

Źródła:
ogrodidom.eu, agnieszkagertner.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *