Najważniejsze urządzenia, jakie powinny znaleźć się w zbiorniku wodnym? O czym należy pamiętać, wybierając pompę do oczka wodnego? Iluminacje świetlne w ozdobnym zbiorniku wodnym!

Urządzenia w zbiorniku wodnym

Najważniejsze urządzenia, jakie powinny znaleźć się w zbiorniku wodnym? O czym należy pamiętać, wybierając pompę do oczka wodnego? Iluminacje świetlne w ozdobnym zbiorniku wodnym!

Każde oczko wodne, wymaga czyszczenia i pielęgnacji. Dziś opowiemy o podstawowych urządzeniach, które należy wziąć pod uwagę, zakładając zbiornik wodny w ogrodzie.

Urządzenia do oczka wodnego

Odpowiednie urządzenia w zbiorniku wodnym, nie tylko zwiększają atrakcyjność ogrodu wodnego, ale także pozwalają utrzymać go w odpowiedniej równowadze.

Oczko wodne, jest nieodłącznym elementem coraz większej liczby ogrodów. Dlatego ważne jest, by utrzymać w nim równowagę biologiczną, zbliżoną do warunków panujących w naturalnych zbiornikach wodnych. W dużych zbiornikach o pojemności ponad 10 m3, przy niezbyt dużej obsadzie ryb, jest to czasem możliwe w sposób naturalny, bez użycia dodatkowego sprzętu. Jednak w oczkach mniejszych o pojemności kilku m3, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu do usuwania glonów.

Tworzenie iluminacji świetlnych

Bardzo modnym i polecanym sposobem, jest montowanie podwodnych lamp, o przeróżnych kolorach, które dodatkowo nadają magicznego wyglądu naszemu zbiornikowi wodnemu. Urządzenia do tworzenia iluminacji świetlnej, stają się coraz modniejsze.

Pompy do tworzenia fontann i oczyszczania wody

W zależności od przeznaczenia, można wyróżnić pompy z różnym strumieniem (odpowiednia moc i wydajność). Pompy zasilane są najczęściej energią 230 V, choć bywają też dostosowane do 12 lub 24 V oraz zasilane energią słoneczną.

Poza rodzajem zasilania, pompy wyróżniają się jeszcze trzema ważnymi parametrami:

  • wydajnością (przepływ wody w litrach na godzinę),
  • wysokością troczenia wody oraz poborem mocy.

O czym należy pamiętać wybierając pompę?

Podczas wyboru pompy, należy kierować się zapotrzebowaniem filtrów na przepływ wody. Pompa powinna tę wartość przekraczać przynajmniej o 30%. Najmniejsze pompy mają wydajność od 750 do 3000 dm3/h, większe – od 4000 do 35 000 dms/h.

Wysokość troczenia wody ma istotne znaczenie wówczas, gdy pompa przewidziana jest do zasilania fontanny lub kaskady. Przewody tłoczące wodę to zazwyczaj plastikowe węże, zabezpieczone przed zgnieceniem spiralą z twardego plastiku. W zależności od posiadanych króćców, możemy dobrać średnicę: 20, 25, 32 lub 40 mm.

Moce pomp fontannowych z bocz nym króćcem do zasilania filtra to 12,45,120,200 W. Jeszcze większą moc mają oddzielne jednostki pompowe – od 35 do 650 W.

Koszt pompy fontannowej

Najmniejsze pompy kosztują kilkadziesiąt złotych, największe nawet kilkaset. W handlu jest wiele rodzajów fontann do oczek wodnych, umożliwiających uzyskanie przeróżnych efektów pod względem kształtu, intensywności czy rytmu powstającego strumienia.

Pompy fontannowej nie należy ustawiać na samym dnie zbiornika, lecz na podwyższeniu, kilka centymetrów pod lustrem wody, tak by była ona łatwo dostępna do okresowego wyjęcia i oczyszczenia filtra.

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji poniżej i dzielenia się wiedzą.

Być może coś pominęliśmy lub nie do końca wyjaśniliśmy. 🙂 Powyższy tekst powstał w ramach serii ,,Woda w ogrodzie„. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną! 🙂

Pozdrawiamy!

Team Sunrise Plants!

Źródła:
oczkowodne.net, ladnydom.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *